Na základě znalosti aktuální legislativy a zkušeností lze tuto činnost rozdělit na několik fází:
V každé z výše uvedených fází je třeba při tvorbě projektu realizovat tzv. „předjednání“ s účastníky řízení, následně zpracovat jejich připomínky do projektové dokumentace a v posledním kroku je požádat o souhlasné stanovisko.
V rámci zajištění povolení je třeba jednat s těmito institucemi:
K zahájení řízení jsou potřeba tyto dokumenty:
Po získání všech souhlasných stanovisek výše uvedených účastníků řízení (lhůta na vyjádření je 30-60 dní) se tato stanoviska společně s projektovou dokumentací a dalšími doklady předloží na příslušný stavební úřad. Ten zahájí dané řízení v délce 30-60 dní. Výsledkem bývá vydání povolení, rozhodnutí či souhlas o stavbě s podmínkami její realizace.
Závěrem sděluji, že výše popsané činnosti zajištujeme pouze u objektů, u kterých zpracováváme projekční činnost, a to z důvodu požadavku těsné spolupráce mezi projektantem a osobou zajištujícím povolení stavby. V opačném případě by to bylo značně neefektivní a nelogické.
je individuální a závisí na druhu stavby, objemu stavebních prací, rozsahu povolovaných prací, místních podmínkách apod. – v případě stavby menšího rozsahu - již od 10.000,- Kč.
v případě rodinného domu běžné velikosti počítejte 2-3 měsíce na územní rozhodnutí či souhlas a další 3-4 měsíce na stavební povolení či ohlášení stavby.